Križni put je jedna od osnovnih pobožnosti korizmene priprave. Umaško-oprtaljski dekanat već godina organizira zajednički Križni put za vjernike svih župa dekanata. Ove godine organizaciju je preuzela župa Buje. Rodila se originalna ideja da ove godine Križni putbude u Istarskim toplicama. Od podnožja do vrhu obližnjeg brda vodi strma uska staza, s postajama Križnog puta kojega su postavili lokalni vjernici pred nekoliko godinama. Masivni drveni križevi, raspoređeni na razdaljini od 33 metra (životni vijek Isusa“), uz popratne slike postaja, svjedoče o trudu ondašnjih vjernika koji su teške drvene grede na ramenima iznijeli do vrha brda. Mukotrpno penjanje uzbrdo, uz molitvu, pjesmu i razmatranje, barem donekle dočaravaju svakom sudioniku istinsku muku penjanja na Golgotu. Vjernici-sudionici iz svih župa dekanata, njih 200-tinjak, uz pratnju svojih svećenika, došavši na vrh brda, uz ruševine stare crkvice Sv. Stjepana, mogli su odahnuti uz prekrasan pogled na cijelu sjevernu Istru.